Chcąc korzystać z ogrodu także wieczorem czy nocą, musimy pomyśleć o jego dobrym oświetleniu. Oczywiście ogród to nie polana z kwiatami, a nasza posesja ma wiele miejsc, gdzie wieczorem widoczność jest szczególnie potrzebna. Oto kilka porad dotyczących strategicznego rozplanowania oświetlenia w ogrodzie.

Oświetlenie ogrodowe posiada wiele funkcji w zależności od miejsca. Jeśli postawimy lampy ogrodowe przy ścieżkach, podświetlimy wybrane rośliny bądź elementy architektoniczne, oświetlimy taras i oczko wodne, to będziemy mogli nie tylko podziwiać, ale i w pełni korzystać z ogrodu także nocą. Oto lista miejsc, które wymagające oświetlenia.

Strefa wejściowa
Sposób oświetlenia drzwi do domu czy bramy wjazdowej zależy od warunków architektonicznych. Jeśli nasz dom umiejscowiony jest blisko bramy, zazwyczaj wystarczą źródła światła na jej słupach, a także nad drzwiami wejściowymi. Z kolei na posesjach z długim lub kolistym podjazdem konieczne będą światła prowadzące.

Strefa odpoczynku
Na przestrzeń relaksu w ogrodzie najczęściej składa się taras przylegający do domu bądź nieco oddalona od niego altana. Miejsca te można oświetlić podobnie jak domowy salon, montując jedną lampę na środku sufitu. Pamiętajmy, że nie powinna ona oślepiać, a jedynie dawać rozproszone światło. Innym rozwiązaniem są kinkiety mocowane na ścianach budynku.

Ścieżki ogrodowe
Alejki obsadzone ozdobnymi roślinami potrzebują mocniejszego oświetlenia. Z kolei przy rzadziej uczęszczanych ścieżkach sprawdzą się źródła światła o mniejszej mocy. Istotne jest, aby lampy znajdowały się we wszystkich miejscach, gdzie następuje zmiana wysokości poziomu, ponieważ w tym przypadku to kwestia bezpieczeństwa. Ciekawe rozwiązania znajdziemy na https://www.lampy-ogrodowe.pl/.

Schody
Podobnie jak nierówności na alejkach ogrodowych, tak i schody należy oświetlić dla naszego bezpieczeństwa. Oprawy mogą być wmontowane w stopnie, co podkreśli je i uwidoczni oraz sprawi, że nie będą wyglądać na masywne.

Elementy dekoracyjne
W ogrodzie warto podkreślić światłem także ozdobne kompozycje, jak oczko wodne, skalniak lub okazałe rośliny – sprawdzą się tu niskie lampy, jak i różnej wielkości reflektory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *