Najbardziej rozpowszechnioną używką wśród młodzieży i osób dorosłych są napoje alkoholowe. Wypity alkohol prawie natychmiast dostaje się do naszej krwi, a wraz z nią do wszystkich części naszego organizmu. Niszczy wątrobę, trzustkę i inne narządy układu pokarmowego, niekorzystnie wpływa na serce i może powodować nadciśnienia, zmniejsza odporność organizmu i sprawia, że częściej chorujemy, ale także zaburza funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, przejawia się to m.in. tym, że nasze reakcje są spowolnione.

Jaki wpływ ma alkohol na nasze myśli?

Kiedy nadużywamy alkoholu w naszej psychice zachodzą zmiany. To właśnie alkohol sprawia, że nie stawiamy wyraźnych granic i mniej się kontrolujemy, alkohol zmienia stan naszych uczuć a także sposób myślenia, obniża zdolność do prawidłowej oceny sytuacji, wpływa na obniżenie kondycji psychicznej oraz obniża kondycję fizyczną i seksualną. Kiedy pijemy alkohol zostaje zaburzona nasza zdolność logicznego myślenia, zapamiętywania się oraz uczenia się.

Dlaczego alkohol jest niebezpieczny dla młodych ludzi?

W przypadku młodych ludzi nawet niewielka ilość alkoholu może być szkodliwa, ponieważ alkohol hamuje i uszkadza procesy rozwojowe, może zablokować normalny wzrost, rozwój psychiczny oraz fizyczny, utrudnia uczenie się, wpływa na zaburzenie zdrowych kontaktów z rówieśnikami i dorosłymi osobami. Trzeba też zaznaczyć, że młodzi ludzie mają niższą tolerancję na alkohol i znacznie szybciej się uzależniają. W przypadku uzależnienia zostaje tylko terapia. Ośrodki w których można podjąć terapię znajdują się w wielu Polskich miastach takich jak Lublin, Rzeszów czy Warszawa. Terapię można odbyć także w tym ośrodku: http://www.pcts.com.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *