Klimatyzacja to dość ważny element wyposażenia każdego samochodu. Niezależnie od warunków, jakie panują na zewnątrz, pozwalają na podróżowanie w komfortowych warunkach. Szczególnie należy pamiętać, że układ klimatyzacji wymaga określonych zabiegów serwisowych. Przede wszystkim dlatego, że to one zapewnią mu bezawaryjne działanie. Regularne wykonywanie przeglądu i serwisu klimatyzacji samochodów w Krakowie to pewność, że system będzie działał sprawnie.

Zobacz profesjonalny serwis klimatyzacji samochodowej w Krakowie

Przegląd serwisu i klimatyzacji w samochodach

Przegląd klimatyzacji samochodowej w Krakowie to zespół czynności, które mają na celu sprawdzenie prawidłowości działania układu wraz z pomiarem ciśnienia. Kontrola układu ogranicza się do okresowej wymiany filtra kabinowego, odgrzybiania, czy też czyszczenia wnętrza. W przypadku pojawiającej się nieszczelności lub nieprawidłowego ciśnienia konieczna jest naprawa klimatyzacji. Przegląd klimatyzacji powinno się wykonywać okresowo, a najlepiej nawet raz w roku przed rozpoczęciem sezonu letniego.

Serwis klimatyzacji to bez wątpienia szereg czynności, które znacznie wykraczają poza zakres podstawowej kontroli. W serwisie klimatyzacji w Krakowie można liczyć na:

  • Test elektroniki pokładowej, który przeprowadzany jest najczęściej w nowszych pojazdach,
  • Wymiana filtra kabinowego i odgrzybiane,
  • Wymiana osuszacza i powinna następować co 2-3 lata,
  • Kontrola temperatury, ciśnienia, odpływu wody z parownika.

Odgrzybianie i wymiana filtra kabinowego

Odgrzybianie, jak i wymiana filtra kabinowego podczas naprawy klimatyzacji w Krakowie to podstawowe czynności. Zdecydowanie są niebezpieczne dla zdrowia, natomiast złogi grzybów potrafią się zebrać już przez rok eksploatacji. Filtry kabinowe często wytrzymują nie dłużej niż rok i po takim czasie nadają się do wymiany. Odgrzybianie układu można przeprowadzić zarówno chemicznie, jak i poprzez ozonowanie. Z czasem najpopularniejsza stała się ta druga opcja, która jest skuteczniejsza i bezpieczniejsza dla zdrowia. Procedura tego procesu jest bardzo prosta. Mechanik  umieszcza w aucie urządzenie zwane ozonatorem i włącza go na określony czas. Ozon wytworzony przez urządzenie zabija wszelkie organizmy żywe w aucie. Po ozonowaniu wnętrze auta jest dokładnie wietrzone.

Wymiana osuszacza od klimatyzacji

Osuszacz w układzie klimatyzacji zbiera wilgoć z czynnika roboczego, który przez osuszacz przepływa. Niestety nie jest to element długowieczny i ma określoną pojemność oraz chłonność. Jak często należy go wymieniać? Mówi się, że co dwa, trzy lata, ale są samochody, które wymagają takiej interwencji znacznie rzadziej. Do czynności dodatkowych poza serwisem klimatyzacji w Krakowie dochodzi odszukanie nieszczelności w układzie klimatyzacji. Prostszą i bezpieczniejszą jest metoda poszukiwania nieszczelności czujnikiem wykrywającym gaz. Jest to bardzo podobne do sprawdzenia szczelności instalacji gazowej LPG lub w domowych kuchenkach. Można również układ napompować azotem, a podejrzane o nieszczelność elementy pokryć pianą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *