Do ośrodków uzależnień każdego roku zgłasza się wiele osób. Choć najpowszechniejsze są problemy z narkotykami lub alkoholem, w ostatnich latach nie brakuje również osób uzależnionych od seksu. Seksoholizm stał się bardzo powszechnym problemem wielu młodych ludzi. Co gorsze, wciąż zbyt niewielu z nich zgłasza się po pomoc, ponieważ nie potrafi zdiagnozować u siebie problemu, zwyczajnie go nie dostrzegając. Tymczasem uzależnienie od seksu może mieć poważne konsekwencje w życiu codziennym.

Seksoholizm, a codzienność.

Badania wykazują, że z problemem uzależnienia od seksu znacznie częściej borykają się osoby nieśmiałe i zamknięte w sobie. Wiele mówi się o tym, że przyczyny uzależnienia rozwijają się w dzieciństwie, gdyż mnóstwo osób uzależnionych pochodzi z rodzin dysfunkcyjnych, patologicznych. Być może wpływ na rosnący problem seksoholizmu ma również powszechny dostęp do filmów i obrazów erotycznych, który daje internet.
W każdym razie coraz częściej słyszy się o osobach młodych, które nie potrafią sobie poradzić z ciągłym popędem seksualnym, poszukują partnerów na jedną noc, nie mogąc nawiązać bliskich więzi.

Mało kto jednak widzi to jako uzależnienie, przynajmniej do momentu, gdy seksoholizm nie wpłynie drastycznie na życie codzienne. Tymczasem w bardzo dużym stopniu potrafi zakłócić przebieg codziennego dnia, przeszkadza w skupieniu na jednej czynności, rosnący popęd zaburza sen, trudno jest również nawiązać relacje z innymi, zarówno przyjacielskie, jak i zawodowe.
Często zdarza się tak, że bawet pomimo bardzo wyraźnego problemu, osoba uzależniona boi się przyznać przed sobą, że ma problem, ponieważ jest to sprawa wstydliwa, z którą nikt nie chce się obnosić. Tymczasem uzależnienie od seksu to sprawa poważna, która wymaga odpowiedniej terapii.

Leczenie dla uzależnionych.

Każda osoba, która zdiagnozuje u siebie problem uzależnienia od seksu, może liczyć na pomoc w specjalnym ośrodku uzależnień. Są takie miejsca, jak na przykład mctu.pl w Krakowie, gdzie profesjonaliści przygotowują indywidualne programy terapii również dla osób uzależnionych od seksu. Zachęca się wszystkich do korzystania z takiej pomocy, ponieważ nieleczony seksoholizm może mieć bardzo poważne konsekwencje dla życia osoby uzależnionej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *