Zastanawialiście się kiedyś dlaczego korki wybijają? Otóż może być to poważny problem, wskazujący na awarię w instalacji elektrycznej. Jeżeli w całym domu lub w jednym z pomieszczeń dochodzi do nagłego zgaśnięcia wszystkich urządzeń elektrycznych i nie ma prądu, to znak, że na liczniku wybił bezpiecznik. Najprawdopodobniej nastąpiło przeciążenie, przegrzanie sieci domowej lub jakiś używany przez nas sprzęt jest uszkodzony.

We wszystkich domach czy mieszkaniach na liczniku zamontowane są bezpieczniki, które potocznie nazywamy „korkami”. W nowych instalacjach instaluje się wyłączniki nad-prądowe. Ogólnie rzecz biorąc korki to podstawowe zabezpieczenia instalacyjne, zabezpieczające domową sieć elektroenergetyczną przed wszelkimi zakłóceniami. W sytuacji, gdy korek wybija, bezpieczniki wyłączają się, a ich wyłączniki odpadają. Jest to z reguły spowodowane zbyt wielkim i długim obciążeniem danego licznika. Zużywał on więcej mocy, niż ta, którą sieć domowa może znieść, biorąc pod uwagę infrastrukturę elektroenergetyczną. Wówczas najlepiej skorzystać z usług fachowca, jak np. elektryk Kraków który sprawdzi skąd bierze się problem. Oto lista możliwych problemów.

Zbyt duża moc łączeniowa
Wybijanie korków spowodowane jest z reguły przeciążeniem danej sieci. Zdarza się to wówczas, gdy zbyt wiele sprzętów podłączonych jest do sieci naraz. Wtedy nasilanie wszystkich podłączonych odbiorników wykorzystuje zbyt dużą moc łączoną, która przekracza poziom nominalny mocy dostępny według umowy. Taki poziom nominalny jest ustalony w umowie z OSD i odpowiada możliwościom danej infrastruktury sieci domowej. Najczęściej poziom mocy dyspozycyjnej wynosi 3,3 kW, a korki strzelają wtedy, kiedy moc zużyta przekracza o ponad 10% moc umowną przypisaną do bezpiecznika. A zatem łączona moc wszystkich działających urządzeń w domu nie może przekroczyć właśnie tego wskazanego poziomu.

Jakie mogą być jeszcze źródła problemu?
Problemów z korkami może być więcej. Otóż może je powodować jakieś uszkodzone urządzenie, które powoduje zwarcie w sieci. Jeśli jednak wybijanie powtarza się kilka razy z rzędu, i mamy obawy dotyczące systemu elektrycznego odnośnie jego wieku lub stanu technicznego, należy skontaktować się z fachowym elektrykiem. Pamiętacie, żeby nie podejmować samodzielnej naprawy systemów elektrycznych, ponieważ może skończyć się to poważną awarią.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *